Obeťou trestného činu sa môže stať každý z nás, či ide o ženu, muža, dieťa, alebo seniora. Dôležité je vedieť, čo v takomto prípade robiť ešte pred tým, ako sa obeťou stanete Vy, alebo ktokoľvek z Vášho okolia.
Najdôležitejšie je nebáť sa o probléme hovoriť a pýtať sa, ak niečomu nerozumiete.
Kto je obeťou trestného činu?
Obeťou je každý, komu bolo trestným činom spôsobené ublíženie na zdraví, bola mu spôsobená majetková, nemajetková škoda, alebo mu bolo v dôsledku trestného činu ublížené iným spôsobom.
UBLÍŽENIE NA ZDRAVÍ je konanie, ktoré spôsobilo zranenie, napr. modriny, odreniny, iné ublíženia na zdraví, inú ťažkú ujmu na zdraví, prípadne následkom tohto konania bola spôsobená smrť.
UBLÍŽENIE INÝM SPȎSOBOM je najmä ohrozenie, alebo zásah do iných práv, ako napr. obmedzením práva na súkromie šírením nepravdivej správy, alebo vyhrážaním a obmedzovaním osobnej slobody.
Každý, kto sa cíti ako obeť trestného činu sa za ňu aj považuje, a to až dovtedy, kým nie je preukázaný opak, alebo nie je zrejmé, že ide o zjavné zneužitie postavenia obete. Sú to najmä prípady, keď sa trestný čin nestal, alebo keď sa niekto snaží získať „výhody“ z postavenia obete, napr. požaduje odškodnenie za škodu, ktorá nebola spáchaná trestným činom. Človek sa stáva obeťou ihneď potom ako mu bolo ublížené v dôsledku trestného činu. Nie je podstatné či bolo podané trestné oznámenie, alebo či bol páchateľ zistený alebo trestne stíhaný. Nie je potrebné, aby trestný čin ohlásil alebo požiadal niekoho iného, aby ho ohlásil. Pre využitie práv, ktoré obeti prislúchajú, nie je potrebné podávať žiadnu žiadosť, alebo čakať na rozhodnutie.
Aké práva má obeť trestného činu?
Nezáleží na tom, či obeť podala, alebo nepodala trestné oznámenie. Každý, kto sa stal obeťou trestného činu má nasledovné práva:
- PRÁVO BYŤ VYPOČUTÝ
To znamená, že máte právo povedať, čo sa stalo, akým spôsobom Vám bolo ublížené. Polícia, lekár, alebo prokurátor sú povinní Vás vypočuť a poskytnúť Vám potrebnú pomoc. Rovnako sú povinní poskytnúť Vám informácie o subjektoch poskytujúcich pomoc obetiam. Jedným z takýchto subjektov je aj Centrum podpory VIDIA n.o.
- PRÁVO, ABY SA S VAMI ZAOBCHÁDZALO S ÚCTOU, REŠPEKTOM A CITLIVO
Štátne orgány sú povinné brať ohľad na Vás a na to v akej situácii sa nachádzate. Ak sú Vám otázky, či vyjadrenia policajta, prokurátora, alebo sudcu nepríjemné a ubližujú Vám, máte právo na to upozorniť a požiadať ich, aby zmenili spôsob, akým sa s Vami rozprávajú, alebo tieto otázky kladú.
- PRÁVO NA INFORMÁCIE V ZROZUMITEĽNEJ PODOBE
Pri prvom kontakte má polícia, prípadne prokuratúra povinnosť Vás informovať o možnosti podať trestné oznámenie, o postupe trestného konania, prístupe k právnej pomoci, či poskytnúť kontakty na organizácie, ktoré Vám môžu pomôcť.
Tieto ako aj ďalšie informácie by Vám mali byť poskytnuté v zrozumiteľnej forme, čiže v jazyku ktorému rozumiete, ako aj takým spôsobom, aby ste porozumeli ďalšiemu postupu.
Ak niečomu nerozumiete, nebojte sa pýtať, aj na to máte právo.
- PRÁVO NA ODŠKODNENIE
Právo na odškodnenie vzniká, ak poškodenému vznikla ujma na zdraví, majetková ujma, morálna alebo iná škoda spôsobená násilným trestným činom. Odškodnenie je možné vymáhať od páchateľa trestného činu. V prípade, že sa odškodnenie od páchateľa vymôcť nedá je možné požiadať o odškodnenie Ministerstvo spravodlivosti SR.
Pokiaľ sa cítite byť obeťou trestného činu pomoc s odškodnením a zmiernením následkov trestného činu Vám poskytne Centrum podpory VIDIA n.o.